Turán

Magyar nemesítés, rokonságban áll a Néró szőlővel, hiszen egyik szülője szintén Gárdonyi Géza - Medoc Noir és Csaba Gyöngye keresztezés - amit Bereznai László és Csizmadia József, 1964-ben a Bikavér 8 fajtával egyesített azon törekvéstől vezérelve, hogy egy korán érő, mély bíbor színű bort hozó szőlőt állítsanak elő. Sikerrel jártak, hiszen a Bikavér 8 is már egy keresztezés eredménye volt, a Kadarka és Teinturier festőszőlő elődökből, ahonnan a Turán megörökölte a festőszőlő mivoltát.
Kép forrása: Magyar Bor

A többszörös keresztezés eredményeként a Turán hordozza valamennyi őse kiváló tulajdonságát, korai érésével és fűszeres zamatával kitűnik a többi festőszőlő közül.

1985-től tartozik az államilag minősített fajták közé. Az Egri Borvidék az igazi hazája, de jelentős területen termesztik a Mátrai és a Kunsági Borvidéken is.

Borát – elsősorban színe miatt – előszeretettel használják házasításokhoz, de magas minőségű, fajtabor is készíthető belőle, hiszen kellemes virágos illata, a lágy, mégis határozott savaiban fürdő fűszeres ízek, az aszalt gyümölcsök – elsősorban szilva, fekete cseresznye – zamata méltán emeli a kiváló borok sorába.

További szőlőfajták

Vértes Csillaga

<a class="glossaryLink" aria-describedby="tt" data-cmtooltip="<div class=glossaryItemBody>&lt;!-- wp:paragraph --&gt;Azonos rendszertani nemzetséghez tartozó

Tovább olvasom »