Meddig fogyaszthatók a hústermékek lejárt minőségmegőrzési idő után?
A Nébih tájékoztatója szerint számos hústermék a minőségmegőrzési idő lejárta után is fogyasztható, amennyiben megfelelőek az érzékszervi tulajdonságaik (szag, íz, állag). A következőkben felsoroljuk a legfontosabb hústermékeket és azok felhasználhatóságát:
- Kolbász: A minőségmegőrzési idő lejárta után 2 hónapig fogyasztható, de kizárólag a szárításos érleléssel készült termékek esetén. Ha a kolbász szaga, íze vagy állaga romlik, ne fogyasszuk el.
- Szalámi: Szintén 2 hónapig használható fel a lejárat után, ha szárításos érlelésű. Az érzékszervi ellenőrzés itt is elengedhetetlen.
- Fagyasztott hal és baromfi: Ezek a termékek 3 hónapig tarthatók el a fagyasztóban a lejáratot követően.
- Sonka: 3 hónapig használható fel, ha szárított érleléssel készült, és megfelelő az állapota.
- Szalonna: 3 hónapig tartható el, ám mivel hajlamos az avasodásra, csak akkor használható, ha megfelelő az íze és szaga.
- Fagyasztott emlős állatokból készült termékek: 6 hónapig felhasználhatók, ha helyesen tárolták őket.
- Konzervek: A konzervált hal- és húskészítmények, valamint a gyümölcs- és zöldségkonzervek, illetve készételek a lejárat után 12 hónapig fogyaszthatók, amennyiben a csomagolás sértetlen.
Mikor alkalmazható a Nébih útmutatója?
Az útmutató csak a minőségmegőrzési idővel rendelkező, bontatlan, sértetlen csomagolású termékekre vonatkozik, amelyeket a gyártó ajánlása szerint tároltak. Fontos továbbá, hogy a termékek állapotát mindig ellenőrizzük: ha az íz, illat vagy állag nem megfelelő, akkor ne fogyasszuk el.
Ez az útmutató segít abban, hogy tudatosabban kezeljük az élelmiszereket, és csökkentsük a pazarlást, hiszen a lejárt termékek sok esetben még biztonságosan felhasználhatók.
Forrás: Trade magazin