A szemünk láttára fordul a feje tetejére az élelmiszeripar

A PepsiCo, az Amerikai Egyesült Államok legnagyobb élelmiszer-gyártójának eredményei szerint az amerikai lakosságot vizsgálva, az italok- és a sós snackek forgalma jelentős mértékben visszaesett. A fogyasztók kevesebbet vásárolnak a gyártó ezen termékeiből. Egyértelmű tényező okolható a kialakult helyzetért, de mi a helyzet a zöldség- és gyümölcspiacon? A gyártóknak esetlegesen más típusú élelmiszerek piacát kell majd előtérbe helyezniük, a jövőt illetően. Milyen lehetőségek adódhatnak az amerikai élelmiszer-gyártók számára például a friss élelmiszerek piacán? A friss- és a feldolgozott élelmiszerek tárolása azonban teljesen különböző, egymástól szignifikánsan eltérő, így ez előre borítékolható kihívást jelentene a vállalatok számára. Léteznek azonban egyéb lehetőségek is az amerikai piacok szereplői számára, amik változást hozhatnak.

A visszaesés különösen Észak-Amerikában volt nagy, ahol mind az italok, mind a sós snackek forgalma csökkent. Azonban amíg, a cég szerint a fogyasztók rosszabb anyagi helyzete okolható a kialakult helyzetért, addig a Circana nevű piackutató cég arról számolt be, hogy a friss gyümölcsök és zöldségek iránti fogyasztói kereslet folyamatosan növekszik, ezek a termékek pedig jellemzően drágábbak, így inkább arról van szó, hogy az emberek egyszerűen kevesebb egészségtelen élelmiszert vásárolnak.

Ez a trend részben annak is köszönhető, hogy az emberek többet főznek otthon ahelyett, hogy étterembe mennének Emellett pedig az Ozempic nevű egyre népszerűbb gyógyszer egyik gyakori mellékhatása, hogy csökkentik az emberek magas zsír- és cukortartalmú élelmiszerek iránti „sóvárgást” – mondta Fatima Cody Stanford, a Harvard Medical School elhízásgyógyász kutatója.

Adódik a kérdés, hogy most akkor a Pepsinek és más feldolgozott élelmiszereket forgalmazó gyártóknak is a friss élelmiszerek piacát kellene célba vennie? A válasz azonban nem olyan egyértelmű, mint amilyennek elsőre tűnhet, ugyanis a friss élelmiszerek üzlete drámaian különbözik a feldolgozottakétól, melyek mesterséges tartósítószerekkel vannak tele, és hosszú ideig képes elállni a raktárakban, így tehát a változás a sokkal romlékonyabb termékek felé hatalmas kihívást jelentene ezeknek a cégeknek, nem csak a raktározás, de az ellátási láncok egyéb területein is. Emellett pedig a múltbeli példák is óva inthetik az iparág szereplőit.


A cégek számára azonban jó lehetőség lehet a nemzetközi piacokon már befutott termékek bevezetése az amerikai piacokon: jó példa erre az Alvalle spanyol gazpacho, amely kizárólag természetes összetevőkből áll és nagy népszerűségnek örvend Európában.

Minden bizonnyal pedig a cég, amely a Doritos-t vacsora alapanyaggá tudta tenni, megtalálhatja a módját, hogy a gazpacho – és más friss élelmiszerek – az étkezési hagyomány részévé váljanak.

Különösen, ha a cég jövőbeli növekedése ezen múlik.

Forrás: Portfolio.hu