Igazi méz vagy hamis méz?

Megérkezett a hideg és vele együtt a köhögős-torokfájós időszak, amikor mézzel is próbáljuk gyógyítani magunkat. De mi van akkor, ha az, ami az üvegben van, nem igazi méz?

A méz az egyik leggyakrabban hamisított termék a világon, és ennek egyszerű oka van: a méz ára. A méhészet egy olyan szakma, ahol nagyon kevés lehetőség van az automatizációra, a méz begyűjtéséhez a méhész kétkezi munkája kell, és a termelhető mézmennyiség korlátozott.

Általános tévhit, hogy csak az a jó méz, amelyik folyékony. A méz kristályosodása egy fizikai változás, amely a méz összetételéből adódik. Vannak mézek, amelyek rövid időn belül kristályosodni kezdenek, más fajták akár évekig is folyékonyak maradnak. A kristályosodás nem azt jelenti, hogy a méz rossz minőségű vagy megromlott, éppen ellenkezőleg: a hamis mézek általában nem kristályosodnak.

Hogyan hamisítják a mézet?

Ahhoz, hogy felismerjük a hamis mézet, nem árt, ha legalább felületesen ismerjük a hamisítási módszereket.

  • Eredetmegjelölés hamisítása: ha az adott méz nem onnan vagy nem olyan fajtájú, mint ami a címkére van írva.
  • Cukorszirupok direkt vagy indirekt használata: a direkt hamisítás során cukorszirupot kevernek a mézhez, az indirekt hamisítás során a méheket etetik cukorsziruppal, hogy növeljék a mézhozamot.
  • Hígítás: a mézet vízzel hígítják, és színezik, hogy vagy hasonló legyen az igazi mézhez. A magyar mézhez máshonnan származó, gyengébb minőségű – jellemzően kínai vagy dél-amerikai – mézet kevernek.
  • Gyantaszűréses technológia: a mézet felmelegítik, mikro-méretű szűrőkön magas nyomáson átpréselik, majd kivonják belőle a felesleges vizet, szerves és ásványi anyagokat. A végeredmény egy az eredeti méznél világosabb, steril cukorszirup lesz, amiben szinte nincs semmi értékes szárazanyag tartalom.

Ez utóbbi módszer a legnehezebben kiszűrhető csalási módszer, mert az így keletkezett steril cukorszirup a világ bármely országában honosítható lesz az adott földrajzi hely pollenjeinek felhasználásával, és még a nagy laboroknak is meggyűlik vele a bajuk.

Hogyan ismerjük fel a hamis mézet?

A valódi mézzel ellentétben a hamis mézek színe halvány, aromájuk és ízük jellegtelen, fogyasztás után kellemetlen utóízt hagynak a szájban. A hamis méz felismerése során sajnos nem támaszkodhatunk arra, hogy olcsó, hiszen a legszégyentelenebb hamisítók a hamis mézet is a megszokott piaci áron kínálják, de legyen az ár is egy vörös zászló.

Magyar fordítás - eredeti kép: The World Bee Project

Ezen kívül néhány otthon elvégezhető teszttel ellenőrizhetjük, hogy valódi mézet vagy mézhamisítványt vásároltunk.

  • Tegyünk egy kiskanálnyi mézet egy pohár vízbe. A hamis méz gyorsan feloldódik a vízben, az igazi méz leülepszik az aljára és sokáig egyben marad.
  • Az igazi méz nem ragad úgy, mint a hamis méz. Cseppentsünk az ujjunkra a mézből, a való mézet beszívja a bőrünk (éppen ezért bőápolásra is kiváló). A hamis méz szétfolyik és ragacsos és nem issza be a bőrünk.
  • Egy kiskanálnyi mézet melegítsünk fel a mikróban. Az igazi méz karamellizálódni kezd, a mézkeverékeknek habzó, buborékos állaguk lesz.
  • Kenjünk meg egy kis darab kenyeret mézzel. Ha a kenyér kemény maradt, valódi mézzel van dolgunk. A hamis mész beszívódik a kenyérbe és eláztatja a tésztát.

A legjobb megoldás, ha közvetlenül magától a termelőtől szerezzük be a mézet, így biztosak lehetünk benne, hogy kiváló minőségű magyar mézhez jutunk, hiszen egy kistermelő nem külföldről behozott, kétes minőségű mézzel kereskedik.