Jó néhány európai, Európán kívüli, illetve tengerentúli országban megtalálható. Egri vidékünk egyezik meg a fajta kedvelt termelőhelyének, Burgundiának az adottságaival. Az Újvilágban Új-Zéland készít stílusos borokat ebből a fajtából. A világ igen sok szőlőtermesztő országában ismerik és termesztik.
Magyarországon 1955-ben jelent meg, Németh Márton nevéhez fűződik a szőlőmagoncok szelektálása. 2004-től több klónja tartozik az engedélyezett fajták közé.
Szőlőnövény jellemzője:
- Tőkéje: Ritkán álló elterülő vesszői viszonylag vékony tőkéből fakadnak.
- Vesszői: Barnás, lilásszürke színű vékony vesszői egyenesek, középhosszú ízközűek.
- Vitorlája: Pókhálós.
- Levele: A Szürkebaráténál kevésbé tagolt és ősz elejére már vörösre színeződik.
- Fürtje: Kicsi, tömött hengeres alakú.
- Bogyói: Sötétkék hamvas színű, vékony héjú, lédús gömbölyű szemek.
A szőlőskertek hercegnőjének is nevezik, mert nemes, elegáns bort adó, ugyanakkor rendkívül kényes fajta. Hazánkban az Egri és az Etyeki borvidék termőhelyét kedveli, de szereti Pannonhalmát is és a Villányi borvidék legnagyobb borainak egy része is ebből a fajtából készül.
Kissé később érik testvéreinél. Szeptember végén, október elején szüretelhető a Szürkebarátnál alacsonyabb beérési mustfokkal. A vörös Burgundihoz használják. A pinot noir mind a szőlőtermesztés, mind a vinifikáció (borkészítés) szempontjából rendkívül érzékeny fajta.
Bora is szeszélyes, nagyon érzékeny a szüret időpontjának megválasztására, mert ha túl korán vagy túl későn szedik le, akkor bezárkózik, semmit nem mutat meg fantasztikus tulajdonságaiból, de ha a borász eltalálja a neki tetsző időpontot, megtörténik a csoda. A legnemesebb borok egyike erjed ki, melyben a vékony héj miatt kevés a tannin. Határozott, mégis harmonikus savai biztosítják a hosszú eltarthatóságot. Gyümölcsös illatában, ha hagyjuk kinyílni, megjelenik a fűszeresség, amely a korty kóstolásakor ugyanúgy megtapasztalható. Először a cseresznye visszafogott ízét érezni, ami a további kortyokat ízlelve átadja a helyét a fűszerek világának. Később, néhány év érlelés után előjön a lekvárosság, az erdei avar és az alatta megbújó gomba ízvilága. Kivételes élmény egy ilyen bort kóstolni.
Bora szép, rubinvörös színű, finom zamatú, kellemes csersavtartalmú, kissé kemény, a több évig tartó érlelést meghálálja. A bornak nyári gyümölcsökkel teli íze van, mint pl. a málna, és cseresznye, de ahogy érik, úgy vesz fel növényi jegyeket. Könnyen fogyasztható borokat ad könnyű, közepes test, kevés tannin, magas sav, halvány szín elegáns struktúrával.
Ajánlott fajtaként 14 borvidéken telepíthető.
Mivel vörösborként elég megosztó, viszont kiváló rozé alapanyag, sok borász inkább ezt az utat választja.